سونوگرافی و رادیولوژی ژرفاسونوگرافی و رادیولوژی ژرفاسونوگرافی و رادیولوژی ژرفاسونوگرافی و رادیولوژی ژرفا
رادیولوژی
رادیوگرافی دندان
سونوگرافی
ماموگرافی
دکتر سعید خسروی
متولد 1356 ، دیپلم ریاضی در سال1375
فارغ التحصیل دکتری عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال 1383
دانشجوی ممتاز کشوری در سال 1383
فارغ التحصیل تخصص رادیولوژی از دانشگاه علوم پزشکی تهران 1388
رتبه اول بورد رادیولوژی در کشور در سال 1388
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی قم ، پزشک نمونه استان قم در سال 1392
اخذ فلوشیپ رادیولوژی مداخله ای از دانشگاه علوم پزشکی تهران سال 1395
فتال اکو
تصویر برداری تیروئید
آنومالی اسکن پیشرفته
رادیولوژی مداخله ای

آنومالی اسکن پیشرفته

موارد قابل بررسی در اسکن آنومالی

در این سونوگرافی، متخصص یک بررسی بسیار دقیق از اندام جنین و رحم شما انجام میدهد و رشد طبیعی جنین و محل قرارگیری جفت در رحم را بررسی میکند. فراموش نکنید که احتمال بروز ناهنجاریها تنها در ۵ درصد جنینها اتفاق میافتد، بنابراین انجام اسکن ناهنجاریهای جنینی نباید موجب نگرانی شما شود. همچنین پزشک در این اسکن میتواند جنسیت نوزاد را به دقت تعیین کند. اندامهای مختلف جنین که در اسکن آنومالی مورد بررسی قرار میگیرد شامل موارد زیر است:

شکل و اندازۀ سر جنین: مشکلات شدید مغزی در این مرحله از بارداری قابل مشاهده است. سر جنین از لحاظ اندازه و شکل توسط متخصص بررسی می شود و هر نوع مورد غیرطبیعی گزارش داده خواهد شد. با این حال زمانی که این سونوگرافی انجام می شود، به ندرت ممکن است ناهنجاریهای شدید مغزی مشاهده شود.

چهرۀ جنین برای وجود شکاف لب: از ناهنجاریهای ناحیۀ صورت، شکاف لب در این اسکن قابل تشخیص است، اما تشخیص شکاف کام داخل دهان جنین دشوار است و اغلب مشاهده نمیشود.

ستون فقرات نوزاد: ستون فقرات در مقطع طولی و عرضی بررسی میشود تا اطمینان حاصل شود که تمام استخوانها همتراز است و پوست بدن، ستون فقرات را در پشت کمر پوشش میدهد. بررسی ستون فقرات برای تشخیص ناهنجاریهای نقصهای مادرزادی لولۀ عصبی که نسبتاً شایعتر از موارد دیگر هستند ضروری است.

دیوارۀ شکم جنین: متخصص از وجود اندامهای داخلی و احاطه شدن آنها توسط دیوارۀ شکم اطمینان مییابد. همچنین جفت، بند ناف و مایع آمنیوتیک بررسی میشود.

معدۀ جنین: جنین مقداری از مایع آمنیوتیکی که با آن احاطه شده است را میخورد که در معدۀ او به شکل یک حباب سیاه دیده میشود. حضور مایع آمنیوتیک در معدۀ جنین میتواند نشانۀ باز بودن لولۀ گوارش او باشد.

قلب جنین: دو دهلیز بالا و دو بطن پایین در قلب باید هماندازه باشد. دریچۀ قلب با هر ضربان قلب باید باز و بسته شود. همچنین وریدهای اصلی و سرخرگها بررسی خواهد شد.

کلیۀ جنین: وجود هر دو کلیه و جریان آزادانۀ ادرار به مثانه بررسی خواهد شد. اگر مثانۀ جنین خالی باشد، باید در طول اسکن پُر و به آسانی دیده شود، زیرا جنین اکنون چند ماه است که حدوداً هر نیم ساعت ادرار میکند. وجود ادرار در مثانه نیز حاکی از سلامت دستگاه ادراری جنین است.

بازوها، رانها، دست و پاهای جنین: سلامت دستها و پاها توسط متخصص بررسی و تعداد انگشتهای دست و پای جنین شمرده میشود. زیرا تعداد کمتر یا بیشتر انگشتان میتواند نشاندهندۀ وجود ناهنجاریهایی در سایر اندامها باشد.

متخصص در این سونوگرافی وضعیت و محل قرارگیری جفت را نیز بررسی خواهد کرد. جفت ممکن است بر روی دیوارۀ جلوی رحم یا همان دیوارۀ قدامی یا دیوارۀ پشت رحم یا همان دیوارۀ خلفی قرار داشته باشد. اگر جفت در قسمت بالای رحم باشد، با عنوان وضعیت فوندال و اگر در قسمت پایین رحم و نزدیک دهانۀ رحم باشد با عنوان جفت تحتانی توصیف و ثبت خواهد شد. تشخیص یک جفت سرراهی معمولاً قبل از هفتۀ ۲۰ بارداری بعید است، با این حال و درصورتیکه جفت تحتانی باشد، مادر باید در سه ماهۀ سوم بارداری، سونوگرافی دیگری داشته باشد تا وضعیت جفت مجدداً کنترل شود؛ تا آن زمان معمولاً جفت از دهانۀ رحم فاصله گرفته است. در این اسکن سه شریان خونی؛ دو سرخرگ و یک ورید در بند ناف شمارش و بررسی خواهد شد. همچنین ممکن است میزان مایع آمنیوتیک و امکان حرکت آزادانۀ جنین بررسی شود. در طول اسکن، متخصص اعضای بدن جنین را اندازهگیری میکند تا از طبیعی بودن رشد او مطمئن شود. مواردی که در این اسکن اندازهگیری خواهد شد در قسمت زیر آمده است:

دور سر (HC)

دور شکم (AC)

استخوان ران (FL)

اندازههای بدن جنین با توجه به موعد زایمان، باید با آنچه برای جنین در آن هفته انتظار میرود مطابقت داشته باشد. متخصص سونوگرافی ممکن است هنگام انجام سونوگرافی، برخی از اجزای بدن جنین مانند دستها یا پاها را به شما نشان دهد. ممکن است شما بتوانید تصویری از جنین را به صورت پرینتشده از متخصص سونوگرافی به عنوان یادگاری دریافت کنید.

تشخیص نقصهای جنین در اسکن آنومالی

متخصص هنگام سونوگرافی آنومالی، لیستی از اختلالاتی را در اختیار دارد که باید کنترل شود. این اختلالات ممکن است خیلی جدی باشد و حیات جنین را تهدید کند یا ممکن است اختلالی باشد که پس از به دنیا آمدن نوزاد قابل درمان است. اگر هنگام اسکن، اختلالات قابل درمانی تشخیص داده شود، متخصص به پزشک اطلاع خواهد داد تا به محض به دنیا آمدن نوزاد، مراقبتهای لازم را از او به عمل آورند و درمان را آغاز کنند. بسیاری از اختلالات موجود در لیست متخصص بسیار نادر است و جای نگرانی وجود ندارد. بسیاری از اختلالات نظیر آنانسفالی، مشکلات ناحیۀ شکم، دست و پا و نقصهای لولۀ عصبی و حتی مشکلات کلیه به احتمال زیاد تشخیص داده میشود. اما برخی اختلالات نظیر مشکلات قلبی و عروقی یا هیدروسفالی، انسداد دستگاه گوارش یا فتق دیافراگم فقط در نیمی از موارد این مرحله تشخیص داده میشود. بنابراین گاهی ممکن است نیاز به تکرار سونوگرافی در هفتههای بعد ضرورت یابد. بیشتر مشکلاتی که نیازمند تکرار اسکن است، خیلی جدی نیستند. در واقع رایجترین دلیل تکرار اسکن این است که متخصص نتوانسته همه چیز را به درستی ببیند. این اتفاق ممکن است ناشی از آن باشد که جنین در وضعیت خوبی قرار نگرفته است یا چاقی و اضافه وزن مادر مانع از وضوح تشخیص پزشک باشد.


آدرس مطب : تهران ، خیابان پیروزی ، بین شکوفه و امام علی ، روبروی متروی ابن سینا ، نبش کوچه مفتخر
تلفن : 33343415 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :